سخن دیگر

یادت باشد شب با تمام عظمتش سایه ای بیش نیست

+ حج

چند روز پیش  خبر شبکه یک می گفت روزانه  از ایران ۵٠٠٠ نفر به عربستان سفر می کنند برای بجا اوردن حج  .

داشتم با خودم فکر می کردم توی کمترین خرجی که دولت وخود فرد بخواد بکنه  کمتر از ٣٠٠٠٠٠٠ تومان نمی تونه باشه که می شه روزی ١۵٠٠٠٠٠٠٠٠٠تومان که ایرانیان عزیز در کشور دوست وبرادر عربستان خرج می کنن که در سال می شه۵۴٧۵٠٠٠٠٠٠٠٠٠تومان البته این تعداد چیزی که شبکه خبر اعلام کرد که روزانه می رن واگر ١٠٠٠٠٠نفر دیگه رو هم که توی ایام حج می رن به این تعداد اضاف کنیم یعنی ٣٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠تومان دیگه اون وقت می شه عدد۵٧٧۵٠٠٠٠٠٠٠٠٠تومان که ایرانی ها برای زیارت خانه خدا می پردازن و این پول می ره توی جیب دولت عربستان سودی که یک دولت وهابی هست می ره توی جیب دولت عربستان سودی که در طول جنگ دلار های نفتی فراوانی به عراق داد و هم اکنون از امارات در مورد سه جزیره دفاع می کنه و دنبال تغییر نام دریای پارس .توی عید امسال همین عربستان با همون پول های ما که خرج ورزش خودش کرد امد و توی تهران و جلوی چشم ریس جمهور تیم کشورمون شکست دادن و همون برادران عزیز عرب شروع به رقص و پایکوبی در تهران کردن .............

 سرمایه یه شرکت ٣٠٠ نفری چیزی حدود٢٠٠٠٠٠٠٠٠٠تومان با در نظر گرفتن این موضوع که فقط روزی١۵٠٠٠٠٠٠٠٠٠تومان فقط ۵٠٠٠نفر خرج می کنن توی عربستان می شه حداقل روزی ٨ شرکت ٣٠٠ نفری بوجود اورد و در سال می شه ٢٩٢٠ شرکت ٣٠٠ نفری ایجاد کرد یعنی می شه برای٨٧۶٠٠٠نفر تولید کار کرد با توجه به سخنان رهبر بزرگ بهتر ما توی رفتن حج هم صرفه جوی کنیم ایا بهتر نیست کسانی که قبلا حج رفتن دیگه حج تشریف نبرن و بجای اینکه این پول و ارز از کشور خارج کنیم بیان همون پول به نیازمندان کمک کنیم یا حداق به کسانی کمک کنیم که دارن کار افرینی می کنن چون ثواب این کار از هزار حج هم بنظر من بیشتر ............

 خوب البته اینم یه نظری هست.............

در ضمن اگر کسانی رو که به سوریه و عراق برای زیارت می رن اضاف کنید خودتون دیگه فکر کنم بتونید حساب کنید.............................

...
ادامه مطلب
نویسنده : بوف ; ساعت ٦:۱۸ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۱/٢۸
تگ ها: حج و مکه و خدا و کعبه
comment نظرات () لینک


+ ادولف هیتلر رهبری که عاشق کتاب بود

هنگام صحبت از ارتباط هیتلر و کتاب، معمولاً نخستین فکری که به مغز انسان خطور می کند، چیزی جز سوزاندن و نابودی کتاب‌ها نیست. اما واقعیت این است که حتی هیتلر هم به جمع‌آوری کتاب می‌پرداخت، به‌ گونه‌ای که تعداد کتاب‌های او تا پیش از مرگش از ١۶ هزار جلد فراتر رفت._

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)ـ گرد گرفته، زرد فام، باد کرده و برگ برگ شده. توصیفی برای مشخصات ظاهری کتاب‌هایی اند که دیکتاتور خون‌ریز آنها را ورق می‌زده یا در دوران جنگ به عنوان سرباز در کوله پشتی‌اش حمل می کرده است. اکنون معدودی از آنها ،توده‌وار و فشرده ـ در دورترین گوشه اتاق آرشیو طبقه چهارم ـ در دو قفسه بی زرق و برق و کاملا معمولی آرشیو کتابخانه کنگره آمریکا چیده شده‌اند.
 کلارک اونز، سرپرست تالار مطالعه، با اشاره به قفسه هایی که برای استفاده مستقیم عموم بازدیدکنندگان نیستند، می گوید: "تصادفاً ما در اینجا اثری در اختیار داریم؛ کتابی دربرگیرنده عکس های کارگردان مشهور «لنی ریفنشتال» از بازی های المپیک برلین ١٩٣۶. این کتاب نیز همانند اکثر کتاب‌هایی که در اینجا نگهداری می شوند، تقدیم نامه ای برای آدولف هیتلر بر خود دارد: «تقدیم به پیشوایم با سپاس و وفاداری. لنی ریفنشتال، دسامبر ١٩٣٧».

مارک دیمیونیشن، مدیر بخش کتاب‌های نایاب، توضیح می‌دهد: "زمانی که این مجموعه از طریق سفارت به آمریکا منتقل شد، تعداد تقریبی کتاب‌های آن به ٣ هزار مجلد می رسید. این کتاب‌ها در سال ١٩۴۵ در یک معدن نمک در مجاورت شهر برشتسگادن در صندوق هایی کشف شدند."

اکولتیسموس (علوم خفیه)، نژادپرستی و "نبرد من"
در چنین مکانی ـ ظاهراً ـ کتاب‌ها از حملات هوایی در امان بوده اند. اشیاء یافت شده در سال ١٩۴۶به واشنگتن ارسال شدند. اینجا پس از بررسی‌های لازم به موجودی کتابخانه کنگره پیوستند و به این ترتیب، تعداد کل کتاب‌های (امپراتوری) "رایش سوم" را به ١٢٠٠ رساندند. از جمله آنها آثار مرجع، نوشته های فلسفی و کتاب‌هایی با موضوعاتی از دین و معماری گرفته تا اکولتیسموس، نژادپرستی، ... و اثر شناخته شده شخص هیتلر "نبرد من" شایان ذکرند.

 «استیون ف. سیج» تاریخ شناس، در کتابش به مقایسه رویدادهای زندگی هیتلر با نمایشنامه های «هنریک ایبسن» می پردازد و اینکه با دقت در این مساله به نکات حیرت انگیزی پی برده است: مجموعه ای که در واشنگتن نگهداری می شود، ناقص است. برای مثال، در آن رد و اثری از ایبسن یافت نمی شود. او در ادامه می گوید که فقط بر اساس این اطلاعات، هرگونه سعی و تلاش در شناختن هر چه بهتر شخص هیتلر به شکست می انجامد. با این وجود، آن دسته از کتاب‌هایی که دستخط و یادداشت های هیتلر را بر خود دارند، به مراتب بیشتر حس کنجکاوی انسان را به خود معطوف می کنند.

 در این میان اثری بر جسته از «پال دو لاگار» با عنوان "یادداشت‌هایی درباره آلمان" خودنمایی می کند که نویسنده در آن یهودیان را به صورت تطبیقی در کنار باکتری و باسیل جای می دهد! "هیتلر چند بند از این کتاب را با جوهر آبی علامت گذاری کرده است. ما از منابع دیگر می دانیم که این قیاس، برای هیتلر اهمیت بسیار زیادی داشته است."

مطالبی که هیتلر زیرشان خط کشیده است
علامت‌گذاری‌های هیتلر در کتاب‌های دیگر، عمدتاً محدود به علامت سؤال و تعجب در حاشیه صفحه یا خط‌کشی بر پاراگراف های متن می شوند. سؤالی که تا کنون بی پاسخ مانده این است که کدامشان به راستی متعلق به هیتلرند و کدام‌شان نیستند.

به اعتقاد «تیموتی ریبک»، تاریخ شناس، به احتمال قوی علامت گذاری های موجود در 3٠ ـ ۴٠ جلد از کتاب ها مستقیماً به دیکتاتور آلمان بر می گردند. ریبک، کتاب‌های مورد نظر را مطالعه و با شاهدان هم‌عصر هیتلر در این باره سخن گفته است. "او دیوانه کتاب و مطالعه بوده، مدام کتاب به همراه داشته و به طور خستگی‌ناپذیر کتاب می‌خوانده است. از دیدگاه تاریخی جای خوش شانسی دارد که ما صاحب آن دسته کتاب‌هایی شده‌ایم که نقش برجسته ای در زندگی او بازی و ایده ها و آرمان‌هایش را تقویت کردند."

 ریبک در مسیر تحقیقاتش ،کتابی نیز با عنوان "کتابخانه خصوصی هیتلر ـ کتاب‌هایی که (شخصیت) مردی را شکل دادند" تالیف کرده که در آن می‌گوید اغلب می‌توان حدس زد که وی در چه شرایط و موقعیتی اثری خاص را خوانده بوده است. به عنوان مثال، کتاب "برلین" اثر «ماکس اسبورنز» که کتاب راهنمای معماری شهر برلین است و هیتلر در آن نام خود، تاریخ ٢٢ دسامبر ١٩١۵ و کلمه «فورن» را یادداشت کرده است. این کلمه، آخرین کلمه کتاب مزبور نیز هست. در آن زمان او در شمال فرانسه برای ارتش آلمان می جنگیده است. کتاب نامبرده بسیار ظریف و از هم گسستنی می نماید. ریبک می گوید: "وقتی کتاب را باز می کنید، لکه های چربی را بر صفحاتش می بینید، حتی روی بخشی از کتاب که به فریدریش کبیر می پردازد، چکه های شمع دیده می شود. این کتابی است که سرجوخه هیتلر ٢۶ ساله در امتداد خط مقدم جبهه جنگ با خود حمل و تا پایان عمرش آن را حفظ کرده بود."

امروز هر کسی می تواند این کتاب را برای مطالعه در تالار مطالعه بخش کتاب‌های نایاب سفارش دهد. برای این کار تنها یک کارت عضویت لازم است که صدورش حدوداً ١۵ دقیقه طول می کشد.


منبع: سایت اینترنتی دویچه وله (بخش آلمانی) /کریستینا برگمان 
http://www.dw-world.de/dw/article/0,2144,3209134,00.html

منبع ترجمه فارسی:  
http://dostan.mondediplo.com/article.php3?id_article=19

نویسنده : بوف ; ساعت ۸:۱٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۱/۱٤
تگ ها: هیتلر
comment نظرات () لینک