هزینه ای که جمهوری اسلامی برای وحدت عربی می پردازد

1-گفتگوی روز گذشته بشار اسد با روزنامه الخلیج چاپ امارات متحده عربی و حمایت او از ادعاهای امارات درباره جزایر سه کانه ایرانی خلیج فارس بازتاب های زیادی در مطبوعات منطقه و رسانه های ایرانی داشت.
در این گفتگو
رئیس جمهور سوریه ضمن موافقت با موضع امارات در باره جزایر سه گانه خواستار حل مسالمت‌آمیز این موضوع شده و وعده داده بود که از دوستی خود با ایران و امارات در این جهت استفاده خواهد کرد. احمد زید آبادی درنوشتاری در تارنمای بی بی سی فارسی به تحلیل این رفتار بشار اسد و وضعیت او در جهان عرب در آستانه بررسی پرنده برنامه هسته ای مخفیانه سوریه در آژانس بین المللی انرژی اتمی پرداخت و یاد آور شد: « هر چند که سوریه همواره پای بیانیه‌های جمعی کشورهای عرب در مورد حمایت از ادعای امارات نسبت به سه جزیره خلیج فارس را امضا کرده، اما تا کنون حمایت خاص این کشور از ادعای امارات به ندرت صورت گرفته است. از این رو، اشاره آقای اسد به موافقتش با موضع امارات در باره جزایر سه گانه را می‌توان به عنوان نشانه‌ای از آمادگی وی برای پیوستن به آنچه محور میانه‌روی در خاور میانه خوانده می‌شود، تفسیر کرد» .

2-چندی قبل به بهانه اقدام مراکش در اعلام قطع رابطه با جمهوری اسلامی با دکتر داوود هرمیداس باوند گفتگو می کردم . دکتر بعد از تحلیل شرایط منطقه خاورمیانه و جهان به شرایطی که کشورما هم اکنون در آن قرار دارد قراردارد پرداخت. من از ایشان پرسیدم آقای دکتر به نظر شما همه این ها چرا برای کشورما اتفاق می افتد که دکتر باوند در پاسخ به این سوال من گفت: جواب روشن است ما در قبال این کشورها همیشه مماشات و مسامحه می کنیم و آنها نسبت به ایران جری تر می شوند. او در ادامه به صرف نظر کردن ایران از دریافت غرامت جنگ هشت ساله از عراق اشاره کرد و گفت: «ما در گفتگوهای رسمی با مسئولان عراقی مدام می گوئیم که عراقی ها دوستان و برادران ما هستند اما از دریافت غرامت از آنها سخنی به میان نمی آید ولی عراقی ها مدام ما را شرمنده می کنند و به هر بهانه ای قرارداد ۶ مارس ۱۹۷۵الجزیره میان دو کشور را زیر سوال می برند و این تکرار همان ادعاهای صدام حسین است و ما توجهی به این سخنان تحریک آمیز و خصمانه عراقی ها نمی کنیم» .
دکتر باوند در ادامه با اشاره به سخنان چندی قبل هوشیار زیباری در مورد جزایر سه گانه ایرانی خلیج فارس، گفت: «مسئولاین عراقی حتی جسارت را در مورد ایران به جایی رسانده اند که از ادعاهای امارات در مورد جزایر حمایت می کنند. و اگرچه امروز کمی با ایران رودربایستی دارند هیچ بعید نیست در آینده ای نزدیک شاهد حمایت صریح تر آنها از ادعاهای امارات نیز باشیم».
این استاد روابط بین الملل در ادامه این رفتار اعراب را ناشی از برخورد "ارزشی" مسئولین دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی با این کشورها دانست و خاطر نشان کرد: «ما در برخورد با اعراب و کشورهای عربی مدام از همبستگی اسلامی سخن می گوئیم درحالی که آنها به دنبال اتحاد عربی هستند و به ایران به عنوان تشکیل دهنده "هلال شیعی" نگاه می کنند و از نقش و حضور ایران در منطقه و جهان اسلام وحشت دارند».

نویسند:مسعود لواسانی

برگفته از سایت:http://3islands.blogspot.com/2009/03/blog-post.html

/ 3 نظر / 21 بازدید
ناهید

در حالیکه مردم ما گرفتار معضل فقر اعتیاد بیکاری و...............هزاران مشکل هستند سرمایه های ملی ما کجا میره؟!!! معلومه بابت یه مشت جماعت عرب که خودشونم ماهارو قبول ندارند و حتی مردم غزه از گرفتن خون اهدائی ما به صرف شیعه بودن خودداری میکنند و از اول دشمنیشون به ایران و ایرانی تبار آشکار بوده و دولت ما به اینهمه جانباز و شیمیایی نه رسیدگی میکنه و نه توجه و باز سیل کمکها رو به عراقی ها جاری هست؟!!! به صرف متحد شدن با جماعت عرب در برابر اسرائیل همه چیزمون و دارن میدن به عربها و غافل از اینکه اونها در چه فکریند و ما به کجا میرسیم؟!!![ناراحت][ساکت]

mina kiani

[لبخند] شاید مماشات و مساحمه کار درستی نبوده که این جورشده

سحر

با نظر ناهید موافقم...