حج

به گرد کعبه می گردی پریشان

که وی خود را در آنجا کرده پنهان

اگر در کعبه می گردد نمایان

پس بگرد تا بگردیم

نمی دانم چه پنداری

در اینجا همدم و همسایه ات در رنج و بیماری

تو آنجا در پی یاری

چه پنداری

کجا وی از تو می خواهد چنین کاری

چه پیغامی که جز با یک زبان گفتن نمی داند

چه سلطانی که جز در خانه اش خفتن نمی داند

چه دیداری که جز دینار و درهم از شما سفتن نمی داند

بدنبال چه می گردی که حیرانی

خرد گم کرده ای شاید نمی دانی

/ 8 نظر / 9 بازدید
بی ربط

200 مسجد در مکه رو به قبله نیستند گزارش ها از رسانه های عربستان سعودی حاکی از آن است که حدود دویست مسجد در مکه، مقدس ترین شهر برای مسلمانان دقیقا رو به قبله نیستند. به گزارش بی بی سی، نمازگزاران این مساجد سال ها به علت ساخت نادرست محراب مساجد، در جهت غلطی نماز گزارده اند. کعبه مقدس ترین مکان برای مسلمانان به شمار می رود و روزانه میلیون ها مسلمان در جهان رو به قبله نماز می خوانند. محراب مساجد در تمام نقاط دنیا باید رو به قبله باشد. روزنامه "سعودی گازت" نوشته افرادی که از آسمانخراش های تازه تاسیس در مکه به این مساجد نگاه کرده اند، مشاهده کرده اند که محراب بسیاری از مساجد قدیمی‌تر مکه دقیقا به سمت و سوی کعبه نیست. برخی نمازگزاران به این روزنامه ها گفته اند که نسبت به اعتبار نماز خود در چنین شرایطی تردید دارند. آنها خواهان آن شده اند که با استفاده از ابزار مدرن، این عیب اصلاح شود. یک مقام وزارت مسایل اسلامی عربستان این اشتباهات را چندان بزرگ نخوانده اما گفته برای رفع اشتباهات اقدام شده است. او گفته است که این اشتباهات به نماز مردم لطمه ای وارد نکرده است.

ناهید

سلام دوست گرامی به مطلب خوبی اشاره کردید.منم همیشه تو ذهنم با خودم کلنجار میرفتم که مثلا یه جوونی میخواد تشکیل خونواده بده یا یه بیمار که هزینه درمونش سرسام آوره و یا یه خونواده که واسه اجاره و تهیه یه سر پناه چه مشکلها که ندارن این چه پولیه که صرف سفرهای زیارتی میشه؟!!!یکی نیست بگه آی مردم کعبه همین جاست در همین نزدیکی میگن چراغی که به خونه رواست به مسجد حرام است.

یاسمن بهار

سلام به نکته ی خوبی اشاره فرمودید به نظر بنده ماباید به طور کلی نگاهمونو به همه چیز عوض کنیم بقول سهراب چشمامونو بشوییم و جور دیگری ببینیم و البته رفتار کنیم. با نظر پایانی شما موافقم کسایی که چندین بار به خانه خدا مشرف شدن شاید کار خداپسندانه تر کمک به انسانها به خصوص هموطنانشون باشه.ولی به هر کس که نرفته توصیه می کنم بره و ببینه کنار خانه ی خدا چه حس وحال و چه عالم عجیب و دوست داشتنیه!چه رازی در این سنگ نهفته که وقتی اونجا باشی فکر جدا شدن ازش واقعا دشواره وآدم همش به خودش دلداری می ده که دوباره برمی گردم.می دونی انگار آدم انجا خودشو پیدا می کنه.اونوقت اگه حاضربشه دفعه بعد این پولو صرف یه محتاج بکنه معلومه که حجش واقعا پذیرفته شده.راستی توی نوشتتون غلط املایی زیاد داشتین شاید باعجله نوشتین؟؟!

یاسمن بهار

باسلام این خیلی احمقانه است که یه نفر فکرکنه خدا توی خونش توی بیت الحرامه فقط ویا اینکه پناه برخدا انجاگرفتاره!!!مگه نشنیدی که میگن قلب مومن حرم خداست؟ دوست خوب اگه کسی سنگ کعبه رو بپرسته می تونی بگی بت پرسته ولی ما براین باوریم که:کعبه یک سنگ نشان است که ره گم نشود!چطور می تونی حس وحال پاک و ملکوتی روکه از رفتن درکنار کعبه بوجودمیاد انکار کنی؟مکان مقدسی که به هزاران دلیل جای تجلی خاص خداوند وحضور فرشته هاس.خونه خدا بی احترامی به خدا نیست پس چطوربه حضرت ابراهیم دستور ساختشوداد؟چطوردرسال فیل باابابیل در مقابل ابرهه ازش نگهداری کرد؟یعنی تاریخ رو هم میشه انکارکرد؟پیشنهادمی کنم اصلادرموردپیشینه وقدمت کعبه کمی مطالعه کنید .

نرگس گ.

من هم با این موضوع هم عقیده هستم. حیف از ثروت این مملکت که تو جیب عرب های خوش شانس ریخته میشه. کعبه فقط دله. [گل]

mina kiani

[گل]یه شعری شکیلا داره ای قوم به حج رفته کجایید کجایید .......... دقیقا مصداق حرفت میشه و منم قبول دارم و خیلی ها هم این اینو قبول دارند که نباید ارز مملکت بره تو جیب عربستان [مغرور]

سحر

این سخن ها کی رود در گوش خر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟[ناراحت]

hail

hail hitler! das haben Wier gleich in uhrdung! doroode eizade espandarmaz bar to!